News

2022 Masters Indoor World Cup Rosters Named Following Tryouts

by USA Field Hockey

COLORADO SPRINGS, Colo. – In February 2022, USA Field Hockey will be hosting the nation’s first international masters event in the World Masters Hockey (WMH) Masters Indoor World Cup (MIWC) at the Virginia Beach Sports Center in Virginia Beach, Va. To prepare for the event, the U.S. Men’s and Women’s Masters Committees held tryouts for the participating teams and are pleased to announce the rosters and training squads to represent Team USA.

 

The U.S. Masters tryouts were held July 10 and July 11. The men’s took place at the Indian Creek School in Crownsville, Md. with the women’s held at the Marple Sports Arena in Broomall, Pa.

 

The men would like to thank Luke Govia, Stephen Nodder, Nick Richardson and Nigel Traverso for their dedicated work, along with Chris Pereira and all of the other many volunteers. The women had more than 70 participants up for evaluation between the in-person and virtual submission opportunity. The committee would like to thank everyone who attended and the selectors, as well as extend gratitude to Meghan Plank for her assistance in organizing the weekend tryout.

U.S. O-40 Men's Masters Indoor Team:
Joey Civico (Highland Park, N.J.), David de Prez (Prosper, Texas), Alex Gouveia (Virginia Beach, Va.), Stuart Gower-Jackson (Bentonville, Ark.), Danny Haydon (New York, N.Y.), Jesse Larson (Crownsville, Md.), Allan Law (Nantucket, Mass.), Trevor Shattuck (Baltimore, Md.), Garfield Stewart (Bayshore, N.Y.), Kevin Tan (Pittsburg, Pa.), Andrew Thornton (Clifton Park, N.Y.), Christoph Winter (Zurich, Switzerland)

Alternates: Serge da Motta Veiga (Reston, Va.) and Ian Rourke (Albany, N.Y.)

U.S. O-45 Men's Masters Indoor Team:

Federico Baudini
(Doral, Fla.), Paul Caddy (Storrs, Conn.), Ellis Chance (Brooklyn, N.Y.), David Eddie (Somerville, Mass.), Alan Golding (Washington, D.C), Shawn Hindy (Moorpark, Calif.), Ryan Langford (Ann Arbor, Mich.), David Peel (Perry Hall, Md.), Jaime Rodriguez (West Springfield, Mass.), David Sculley (Cambridge, Mass.), Lee Swinscoe (Jarretsville, Md.), Joost Vlek (Seattle, Wash.)

Alternates: Raja Bal (Lexington, Mass.), Harry Labana (Mountain View, Calif.) and Vernon Vassou (Arlington, Va.)

U.S. O-50 Men's Masters Indoor Team:
Godfrey Christie (Jersey City, N.J.), Andre Ferguson (Attleboro, Mass.), Ahyodha Kishna (Rocky River, Ohio), Paul Lewis (Colorado Springs, Colo.), Barry Merriman (Washington, D.C.), Leroy Mayers (Budd Lake, N.J.), Mark Morgan (Winnetka, Ill.), Marian Mueller (Barrington, R.I.), Oliver Stubel (Bennington, Vt.), Sau Thong Lee (Saint Johns Fla.), Konix Varahoor (Windsor, Calif.), Walter Velasquez (Gaithersburg, Md.)

Alternates: Salim Malik (Aldie, Va.) and Angus Miller (Bedminster, N.J.)

U.S. O-55 Men's Masters Indoor Team:
Fernando Diez de Onate (Key Biscayne, Fla.), Erik Enters (Harleysville, Pa.), Malcolm Finnamore (Maplewood, N.J.), Matthew Hanson (Virginia Beach, Va.), Srinivas Karuturi (Monroe Township, N.J.), Muzammel Malik (Westminster, Md.), Manuel Morales (Miami, Fla.), Greg Pereira (Fulton, Md.), Warren Prestwich (Townson, Md.), Roberto Sabella (Key Biscayne, Fla.), Ian Wagge (Scarborough, Maine), Don Warner (Henrico, Va.)

Alternates: Michael Merkx (Moorsetown, N.J.) and Enrique Zorrilla (Wheaton, Ill.)

U.S. O-60 Men's Masters Indoor Team:

Philip Danaher
(Tatamy, Pa.), Joost Douwes (Stanwood, Wash.), Chamkaur Gill (Placentia, Calif.), Manzar Iqbal (Nashville, Tenn.), Peter Jones (Stamford, Conn.), Bob Khosla (Phoenix, Ariz.), Amrit Kohli (Bethesda, Md.), Donald MacPherson (Lee, N.H.), Eric McGinley (Falls Church, Va.), Jonathan O'Haire (Columbus, Ohio), Jeremy Roberts (Beltsville, Md.), Alexander Rooks (Belmont, Mass.)

Alternates: Mahesh Saraswat (Northridge, Calif.), Jaswinder Singh (Woodland, Calif.), Paramjit Singh (El Sobrante, Calif.), Jeffrey Starfield (Marblehead, Mass.), Arvinder Virdee (Scottsdale, Ariz.) and Larry Zappone (Colorado Springs, Colo.)

U.S. O-40 Women's Masters Indoor Squad:

Rachel Barger
(Atlanta, Ga.), Brenna Colosi (Lancaster, Pa.), Sandra Cook (Lewisburg, Pa.), Afton Hess (Joppa, Md.), Jennifer Judy (Newark, Del.), Tabitha Kleese (Mechanicsburg, Pa.), Heather Long (Pottstown, Pa.), Christina Mattera (Wakefield, Mass.), Katie Niewinski (Phoenixville, Pa.), Lacey Pustizzi (Hingam, Mass.), Dena Riehl (Ocean Pines, Md.), Kandiss Schrader (Walnutport, Pa.), Lauren Sertich (East Walpole, Mass.), Jeanne Shin-Cooper (Glencoe, Ill.), Kim Susko (Dresher, Pa.), Jamie Tierney (Fredericksburg, Va.), Melissa Weiss (Marriottsville, Md.)

U.S. O-45 Women's Masters Indoor Squad:

Megan Callahan
(Baltimore, Md.), Kelly Goodsell (Harrisburg, Pa.), Gohar Harutyunyan (Redlands, Calif.), Elzeth Hetzler (Woodland Park, Colo.), Kelly Mackinnon (Brooklyn, N.Y.), Melissa Nash Mertz (Elizabethtown, Pa.), Lucia Molina Berro (Miami, Fla.), Staci Carpenter Smith (Liberty, Maine), Tamika Smith (Columbia, Md.), Patti Webb (Monkton, Md.), Michelle Webber (Baltimore, Md.), Kelly Cawley Williamson (Oley, Pa.)

U.S. O-50 Women's Masters Indoor Squad:

Clara Ambrose
(Westport, Conn.), Jen Anderson (Owings Mills, Md.), Jennifer Bandura (Boiling Springs, Pa.), Elisa Bell (Orange, Calif.), Anne Dillman (Lancaster, Pa.), Susan Elliott (Fountainville, Pa.), Melissa Emery (Big Sky, Mont.), Maya Harutyuyan (Van Nuys, Calif.), Kari Johns (Darien, Conn.), Margaret Kelly (Needham, Mass.), Christina Sommerfield (West Chester, Pa.), Kim Morgan (Winnetka, Ill.), Jody Ruckle (Collegeville, Pa.), Nikki Walton (West Chester, Pa.), Denise Zelenak (Wilmington, Del.)

U.S. O-55 Women's Masters Indoor Squad:

Sophie Etienne
(Lincoln, Mass.), Kathy Frick (New Britain, Pa.), Carol Gulija (Flemington, N.J.), Jennifer Hardie (Pompton Plains, N.J.), Nicky Hitchens (Philadelphia, Pa.), Maria Keesling (Downingtown, Pa.), Jeanne Mclaughlin (Quakertown, Pa.), Liz Peck (Downingtown, Pa.), Kelly Dawson Setser (Louisville, Ky.), Denise Sheehan (Glenmoore, Pa.), Alison Smith (Highland Park, Ill.), Stella Volpe (Blacksburg, Va.), Barb Wachowiak (Hamburg, N.Y.)

U.S. O-60 Women's Masters Indoor Squad:

Diane Angstadt
(Middletown, Pa.), Deb Atkins (Quarryville, Pa.), Jane Cygan (Quakertown, Pa.), Sandie Inglis (Silver Spring, Md.), Cathy Jackson (Wilmington, Del.), Linda Kreiser (Middletown, Pa.), Lorraine Lewis (Bethesda, Md.), Wendy Morris (Pennington, N.J.), Jeri Myers (Parkesburg, Pa.), Pat Rudy (Mill Hall, Pa.), Pam Sherry (Collegeville, Pa.), Josie Worthington (Owings Mills, Md.)

Alternates: Pam Lester (Skillman, N.J.), Susan Mota (Flemington, N.J.) and JoJo Petkus (Auburn, Maine)

The final competition rosters for the U.S. Women's Master Indoor Teams will be named at the end of 2021.

The MIWC will take place February 15 to 20 at the at the Virginia Beach Sports Center in Virginia Beach, Va. USA Field Hockey and the 2022 WMH Indoor Hockey World Cup Committee will be seeking volunteers and sponsors to support the tournament’s organization and execution. If you are interested in working on this exciting event, please contact David Sculley, event chairperson, at usamensmastersindoor@gmail.com

 

For more information regarding the U.S. Men’s and Women’s Masters Teams, visit U.S. Masters and USA Masters Field Hockey.

USAFH logo

About Us

  • About USA Field Hockey
  • Hall of Fame
Field Hockey and USOPC Logo
  • Accessibility
  • Careers
  • Contact Us
  • Donate
  • Site Map
  • Terms of Use , opens in a new tab
  • Privacy Policy , opens in a new tab
  • Ombuds , opens in a new tab

© 2024 Copyright USA Field Hockey - All Rights Reserved.